„Single select drop-down slicer” – tak brzmi po angielsku to, czego potrzebujemy czasem w Excelu. Najlepiej kilka takich filtrów ustawionych w górnym menu. Są w Power BI, nie ma w standardzie w Excelu. Jak je wyczarować w tabeli przestawnej?
Jak taki fragmentator wygląda w Power BI?
Fragmentator w Power BI ma od niedawna ustawienie Wybór jednokrotny i od dawna można go zmienić w prawym górnym rogu z listy na menu rozwijane. Ważną cechą takiego fragmentatora jest to, że zajmuje mało miejsca.
Tylko jak to odwzorować w Excelu?
Krok 1: Zbuduj oczekiwany dashboard
Przykładowy dashboard składa się w moim przypadku z 4 tabel przestawnych, które pokazują Sprzedaż, Zysk, Liczbę zamówień oraz Sprzedaż wg Kategorii produktu.
Jak go zbudować, pokazuję w bezpłatnym, 6-godzinnym kursie Tabele przestawne Excel.
Krok 2: Wstaw tabelę przestawną i umieść pole na półce filtr
W moim przypadku polem będzie Wybierz miesiąc.
Krok 3: Wyłącz autodopasowanie kolumn
Żeby ułatwić sobie pracę w przyszłości, można dla pól o różnej szerokości wyłączyć autodopasowanie kolumn w opcjach tabeli przestawnej.
Krok 4: Ukryj kolumnę i zbuduj nagłówek
Kolumnę z nazwą pola ukryj, a następnie zbuduj i sformatuj własny nagłówek w nowym wierszu.
Krok 5: Wstaw fragmentator i podłącz do dashboardu
Teraz czas na krok często opisywany przeze mnie na blogu w tematyce fragmentatora. Aby filtr z tabeli działał na pozostałe tabele, trzeba zbudować pomost w postaci fragmentatora. Najważniejszym jego ustawieniem jest Połączenia raportu.
Na koniec fragmentator ukrywamy.
Jest z tym trochę zabawy i nie da się w tej technice zablokować checkboxa Zaznacz wiele elementów, ale i tak efekt jest bardzo ciekawy.
Pobierz plik Excel i przetestuj
Tutaj możesz pobrać plik Excel z fragmentatorem jednokrotnego wyboru i sprawdzić jego działanie.
Świetny pomysł.
Dzięki. Mam jeszcze parę pomysłów, o których napiszę wkrótce 🙂
Witam,
mam pytanie dotyczące filtrów, mam tabelę przestawną z 2 polami na których jest filtr, chcę aby po wybraniu pierwszej wartości filtra, druga lista była już skrócona, przefiltrowana przez 1 filtr, da się to zrobić w tabeli przestawnej ?
Pozdrawiam
Michał
Działa to właśnie przez użycie 2 fragmentatorów. Dodatkowo możesz na tym drugim w opcjach wyłączyć pokazywanie nieaktywnych wartości.
Wow !
Ależ sprytne !
P.