W części 1 cyklu Mapa Polski Excel – Jak stworzyć podział geograficzny na bazie granic administracyjnych? zbudowaliśmy podział geograficzny w programie Mapa Polski Excel (zarówno w tabeli Dane, jak i jako kontury na mapie). Teraz przechodzimy o krok dalej i przypiszemy naszym regionom konkretne wartości (wyniki).
Wizualizacja danych wg podziału geograficznego – Dystrybucja (%)
Załóżmy, że w każdym z regionów mierzona jest dystrybucja produktu (liczba sklepów z naszym produktem / liczba sklepów ogółem). Wynik wyrażony w procentach chcemy teraz przenieść na mapę. Dane znajdują się w arkuszu Regiony:
Ponownie korzystamy z funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO, aby połączyć dane z poszczególnymi powiatami. W komórce D2 arkusza Dane umieszczamy funkcję:
Następnie kopiujemy formułę do pozostałych komórek.
Kolejnym krokiem jest dopasowanie przedziałów do naszych danych. Jest to krytyczny moment, gdyż mapa będzie wyglądać tak, jak zaprogramujemy teraz. Ponieważ nasze wartości wahają się do 38% do 98%, ustalmy przedziały na 10%. W obszar przedziałów wpisujemy:
Aktualizujemy mapę, poprawiamy formatowanie legendy na % i zmieniamy paletę kolorów na zielono-czerwoną.
Wydaje się, że obraz nie do końca odpowiada rzeczywistości, poprawmy więc nasze przedziały, tak aby nawiązywały do najmniejszej i największej wartości. Nowe przedziały będą wyglądać jak na wykresie:
Wizualizacja danych wg podziału geograficznego – Sprzedaż (zł)
Drugi przykład polega na pokazaniu obrotów (wyrażonych w złotych) osiągniętych w każdym regionie. Ponownie przygotowujemy dane w arkuszu Regiony.
Analogicznie, łączymy także dane za pomocą WYSZUKAJ.PIONOWO. Nowością będzie za to zbudowanie dynamicznych przedziałów, które same dostosują się do naszych wartości, bazując na minimum i maksimum naszego zbioru. Zaczynamy od komórki H2, umieszczając w niej formułę:
W komórce H11 umieszczamy formułę dla maksimum:
W komórce H3 wprowadzamy natomiast formułę, która podzieli różnicę między największą i najmniejszą wartością i rozłoży równomiernie:
Formułę z komórki H3 kopiujemy do pozostałych komórek, skończywszy na H10. Finalnie uzyskamy następujące przedziały:
Po aktualizacji mapy otrzymujemy następujący obraz.
Instrukcja wideo
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KgornrSGvnQ[/youtube]
O programie Mapa Polski Excel
Mapa Polski Excel jest wygodnym i elastycznym programem umożliwiającym powiązanie danych z lokalizacją w odniesieniu do województwa, powiatu lub gminy. Skutecznie wspiera analizy handlowe, marketingowe, rynkowe, klientów, demograficzne, statystyczne. Uniwersalny charakter, osadzenie w środowisku MS Excel i możliwość połączenia z innymi plikami sprawiają, że może być on wykorzystywany w firmach i organizacjach o dowolnej specjalizacji. Główne funkcjonalności programu to kartogram i wykres bąbelkowy. Z programu korzysta wiele firm międzynarodowych (Mars, Reckitt Benckiser, Baumit, Uniqa, Scania) i polskich (Atlas, Paradyż, PZU, Media Expert, mBank). Dołącz do grona naszych Klientów i twórz raporty na Mapie Polski Excel.
Sprawdź nasze szkolenia z wizualizacji danych
Skuteczna komunikacja liczb – teoria i praktyka wizualizacji danych (1 dzień)
Obsługa programu Mapa Polski Excel (1 dzień)