Nowości w programie Excel 2016 dotyczące najważniejszej kwestii – tabel przestawnych, nie powalają. Są to długo oczekiwane zmiany kosmetyczne, które każdy użytkownik programu Excel szybko dostrzeże: grupowanie czasu, drążenie czasu na wykresie ikonami + i -, wyszukiwarka pól i wybór wielokrotny dla fragmentatorów.
Dlaczego tabele przestawne są wg mnie tak kluczowe?
Są one z jednej strony najbardziej wszechstronnym narzędziem do analizy danych w Excelu, ale z drugiej – głównym punktem wyjścia z dodatków Power Query i Power Pivot. Szczególnie Pivot i składnia języka DAX dają na poziomie kalkulacji nieograniczone możliwości. Niestety nie idzie za tym jakość na poziomie funkcjonalności dla końcowego użytkownika tabeli przestawnej, możliwości wizualizacji i interakcji.
Tabele przestawne
Automatyczne grupowanie czasowe
We wcześniejszych wersjach Excela aby otrzymać grupowanie pola z wymiarem czasowym, należało ręcznie na polu z wymiarem daty wybrać prawym przyciskiem myszy menu podręczne > Grupuj, następnie jak na poniższym obrazku wybrać, według jakich wymiarów dokonuję grupowania (miesiąc, kwartał, lata itp.)
W najnowszej wersji 2016 wykorzystując te same dane w polu tabeli przestawnej, otrzymujemy grupowanie jak poniżej, chociaż nadal mamy dostęp do opcji Grupuj w menu podręcznym.
Aby dane zobaczyć w podstawowym widoku (bez jakiegokolwiek grupowania), należy wybrać menu podręczne > Rozgrupuj.
Opcja ta jest również powiązana z wykresami przestawnymi ( pod tym linkiem znajdziesz informację jak stworzyć wykres przestawny) . Tu również wdrożono automatyczne grupowanie. Przy pomocy dolnego przycisku na wykresie przestawnym (+/-) mogę grupować dane w większe agregaty (+) czy też coraz bardziej je rozdrabniać (-).
Poniżej efekt wciśnięcia znaku (-) na wykresie przestawnym.
Wyszukiwarka pól tabeli przestawnej
Osobiście uważam to za świetne rozwiązanie, szczególnie gdy mamy wiele kolumn w tabeli źródłowej, o podobnych nazwach. O wiele łatwiej jest skorzystać z wyszukiwarki, niż przeszukiwać całą listę pól w znalezieniu tego właściwego.
Opóźnienie aktualizacji tabeli przestawnej
Funkcja dostępna jest w dolnej części listy pól (spójrz na rysunek powyżej) . Przy zaznaczonej opcji mogę sam wybrać moment, w którym tabela przestawna zostanie zaktualizowana poprzez przycisk aktualizuj. Opcja ta może być przydatna, gdy źródłem tabeli jest duża ilość danych. Działanie tej funkcjonalności można opisać następująco: włączam „opóźnij aktualizację układu”, wówczas przeciągam pola tabeli przestawnej pomiędzy obszarami filtr/kolumny/wiersze/wartości do otrzymania oczekiwanej konfiguracji, następnie wciskam „aktualizuj” wówczas układ zostaje odwzorowany w raporcie tabeli przestawnej – przy przesuwaniu pól raport nie jest na bieżąco aktualizowany.
Fragmentatory
W wersji 2013 mogłem wybrać kilka pól we fragmentatorze ale przy przytrzymywaniu klawisza Ctrl. W edycji 2016 pojawia się dodatkowe pole „wybór wielokrotny” . Przy wybraniu tej opcji, mogę wybierać poszczególne pola we fragmentatorze bez przytrzymywania klawisza Ctrl, wyłącznie przy pomocy myszki.