Jeżeli dane, z których chcesz skorzystać w programie Mapa Polski Excel, mają uporządkowaną strukturę i zawierają wiele wymiarów analitycznych, najlepszym rozwiązaniem jest budowa raportu, który będziesz mógł filtrować z pomocą fragmentatorów. Takie połączenie tabeli przestawnej i mapy możesz bez problemu odświeżać jednocześnie. Jeszcze więcej wartości otrzymasz, łącząc mapę z innymi wizualizacjami z nią powiązanymi, tworząc w ten sposób dashboard analityczny.
Tutorial wideo znajdziesz na końcu artykułu.
Przygotowanie danych do Mapy Polski Excel
Punktem wyjścia jest tabela z danymi, która zawiera informacje nt. powiatu, kodu pocztowego, regionu Polski wg wewnętrznego podziału, kody trasy, 7 kolumn dla każdego dnia dostawy oddzielnie oraz wartość dostawy (tys. zł). Kolumna z nazwą powiatu została utworzona na podstawie przypisania powiatu do kodów pocztowych.
Dla przypomnienia, taka tabela musi spełniać założenia tabeli źródłowej do tabeli przestawnej, czyli musi mieć nagłówki z danymi umieszczonymi w formie bazodanowej. Więcej o tabelach przestawnych dowiesz się z naszego 4-częściowego kursu z tabel przestawnych.
Wstawienie tabeli przestawnej
Stojąc w tej tabeli, wstawiamy tabelę przestawną i umieszczamy ją w arkuszu Mapa, poza obszarem mieszczącym się w ramach ekranu, który będzie naszym dashboardem, np. w komórce V1. Następnie przygotowujemy zestawienie, przeciągając Powiat do pola WIERSZE, a Wartość do pola WARTOŚCI.
W kolejnym kroku wstawiamy fragmentator (dostępny od Excel 2010) dla kodu regionu, kodu trasy i kolejnych dni tygodnia. Umieszczone w ten sposób fragmentatory umieszczamy w okolicy mapy.
Zmieniamy paletę kolorów na czerwoną i ukrywamy z interfejsu wszystkie przyciski, wchodząc w Okienko Zaznaczenia, zostawiając tylko legendę.
Połączenie danych z tabeli przestawnej z mapą
Aby połączyć tabelę przestawną z mapą, skorzystamy z funkcji JEŻELI.BŁĄD i WYSZUKAJ.PIONOWO, które będą odnosić się do kolumny V, w której znajdują się dane z naszej tabeli przestawnej. W komórce D2 dla pierwszego powiatu wprowadzamy następującą formułę:
=JEŻELI.BŁĄD(WYSZUKAJ.PIONOWO(C2&A2;Mapa!V:W;2;0);0)
Jeżeli wyszukiwany powiat będzie na liście, formuła wprowadzi jego wartość. W przeciwnym razie wstawiona zostanie wartość 0. Formułę kopiujemy do wszystkich powiatów.
Automatyczne przedziały w Mapie Polski Excel
Ponieważ mapa wymaga podania przedziałów, w ich miejsce wstawimy kalkulację, która pozwoli na automatyczne dostosowywanie przedziałów do wyświetlanych elementów na podstawie minimum, maksimum i metodzie równych przedziałów. Poszczególne komórki otrzymają następujące formuły:
Przechodząc teraz do arkusza Mapa, możemy na bieżąco obserwować na mapie, jak zmieniają się kolory, gdy modyfikujemy wybory z fragmentatorów. To jest też czas na zadawanie pytań, szukanie tendencji, wyjątków i odchyleń, które są istotą procesu analitycznego.
Budowa dashboardu analitycznego z Mapą Polski Excel
Aby wokół mapy zbudować cały raport, potrzebujemy wstawić do arkusza Mapa kolejne tabele przestawne, które przekształcimy następnie w wykresy przestawne. Będą one pokazywały najważniejsze informacje nt. dostaw, których dotyczą dane. Ważne jest, że tabele przestawne muszą bazować na tej samej tabeli źródłowej, aby można je było połączyć fragmentatorem. Można by tego uniknąć, tworząc model danych i korzystając z dodatku PowerPivot. Ciekawy efekt przyniosłoby z pewnością dodanie kolumny z datami, które użytkownikom Excela 2013 pozwoliłoby dodać nowy fragmentator zwany osią czasu. Kolejno dodajemy więc do arkusza tabele przestawne, które pokażą liczbę i wartość dostaw po regionach:
Następnie dla każdej z tych tabeli dodajemy wykres przestawny, który umieszczamy pod mapą.
Na koniec klikamy pojedynczo prawym przyciskiem każdy fragmentator > Połączenia raportu… > Zaznaczamy wszystkie tabele przestawne. W ten sposób sprawiamy, że nasz fragmentator będzie działał na wszystkie tabele przestawne, a co za tym idzie – na wszystkie wykresy.
Czy automatyczne odświeżanie tabeli przestawnej działa w mojej wersji programu Mapa Polski Excel?Standardowo odświeżenie tabeli przestawnej wymaga ręcznej aktualizacji mapy. Automatyczne odświeżenie mapy wraz ze zmianą tabeli przestawnej wymaga zmiany kodu dla programu zakupionego przed 2015 r. Jeżeli chcesz, aby Twoja mapa działała w ten sposób, napisz do nas w celu otrzymania bezpłatnej aktualizacji. |
Tutorial wideo
[youtube]http://youtu.be/mu1dN0BxP64[/youtube]