Zmiany, zmiany, zmiany. Tak można w skrócie opisać to, co wkrótce wydarzy się w programie Excel. Będą to oczywiście zmiany na korzyść, dające nam – użytkownikom – dużo większe możliwości pracy na danych. Najważniejsze 2 zmiany, które wkrótce nastąpią, to: wprowadzenie dodatku Power Pivot do wszystkich wersji programu Excel w Office 365 oraz możliwość dodawania niestandardowych wizualizacji Power BI do programu Excel.
Power Pivot w każdej wersji programu Excel w Office 365
To będzie duża zmiana na plus. Dotychczas Power Pivot – dodatek, który służy do tworzenia modelu danych („jednego źródła prawdy”) w programie Excel – był ograniczony do najwyższej wersji Office’a: Professional. Był to trochę strzał w stopę, co po latach potwierdzają twórcy Excela. Takie ograniczenie dostępności dodatku powoduje dużo zamieszania w organizacjach. Na szczęście ma się to wkrótce zmienić i dodatek Power Pivot wkrótce pojawi się w każdym Excelu w Office 365.
Do czego może się przydać Power Pivot?
Jeśli kiedyś udało Ci się dojść do ściany w tabeli przestawnej, Power Pivot jest odpowiedzią na taki problem. Możemy w nim zbudować model danych, a następnie stworzyć kalkulacje w języku DAX. Oto kilka scenariuszy, które realizujemy na bazie naszych doświadczeń projektowych podczas szkoleń z Power Pivot:
- Kilka tabel transakcyjnych – najważniejsza wartość dodana to wg mnie możliwość tworzenia kalkulacji opartych o kilka tabel transakcyjnych (np. Sprzedaż i Plany sprzedażowe)
- Sprawdzanie z tabelą słownikową – Power Pivot daje możliwość pracy na pełnych danych transakcyjnych, co w bazach danych jest oczywiste, ale w Excelu już nie. Możemy więc sprawdzać w prosty sposób, co jest w jednej tabeli, a nie tego w drugiej (np. co jest w katalogu produktów, a nie sprzedaje się – nie ma tego w danych transakcyjnych)
- Dowolna miara – języka DAX w Power Pivot daje nieograniczone możliwści kalkulacyjne, dzięki czemu możemy stworzyć podstawowe miary, których zawsze w tabeli przestawnej brakowało (np. liczba unikatowych elementów), jak i te trudniejsze (np. zmiana R/R, sprzedaż YTD, status kroczący – kalkulowanie statusu zmieniającego się w czasie, analiza koszykowa)
- Kalendarz niestandardowy – praca na niestandardowym kalendarzu handlowym (np. kampanii, periodów itp.) jest z modelem danych znacznie prostsza
- Wszystkie raporty i tabele przestawne w jednym miejscu – model danych ma stanowić organizacyjne źródło prawdy. Dzięki temu możemy zbudować go raz i odpowiadać w nim na wszystkie nasze pytania.
- Formatowanie miar – raz ustawione formatowanie jest utrzymywane we wszystkich tabelach przestawnych.
- Mniej danych – zbudowanie modelu danych daje możliwość pracy na > 1 000 000 wierszy, ale to nie wszystko. Poprzez konstrukcję modelu, przechowujemy też mnie danych w kolumnach tabeli transakcyjnej.
Wizualizacje niestandardowe Power BI w Excelu?
Microsoft bardzo szybko rozwija narzędzie do raportowania i analizy danych Power BI, umożliwiając też samym użytkownikom tworzenie nowych wizualizacji. Tych niestandardowych wykresów jest już kilkadziesiąt, a będzie pewnie jeszcze więcej. Jakie to ma znaczenie dla użytkownika Excela? Wykresy te mają wkrótce pojawić się w Excelu! To świetna informacja, ciekawe tylko, czy zachowają swoją interaktywność i czy będzie je można wstawiać na tabelach przestawnych (aktualnie lista wykresów, które działają na tabelach przestawnych jest ograniczona). Tu znajdziesz listę aktualnych wizualizacji do Power BI, które potencjalnie mogą pojawić się w Excelu. Są wśród nich liczniki, wykresy pociskowe, mapy, fragmentatory, diagramy sieciowe i wiele innych.
no coż, czekamy… mam nadzieję że zmiany wyjdą na lepsze