O przydatności wykresów z osią czasu nie trzeba chyba nikogo przekonywać – są bardzo wygodnym narzędziem do prezentacji rozwoju określonego zjawiska na przestrzeni lat czy miesięcy. Niekiedy jednak wybór opisu osi jest tak niefortunny, że cały wykres staje się nieczytelny.
Odpowiedni opis osi czasu
Do prezentacji poruszonego problemu posłużymy się danymi na temat zysku osiągniętego w poszczególnych miesiącach.
Gdy przedstawimy dane w sposób pokazany powyżej, zauważamy natychmiast, że powtarzające się oznaczenie lat – 13 i 14 – nie wnosi właściwie żadnej nowej informacji, a wprowadza tylko do wykresu niepotrzebny bałagan. Kierując się zatem zasadą maksymalizacji współczynnika dane/atrament, powinniśmy pozbyć się zbędnych elementów, doprowadzając wykres do następującej postaci.
Wykres ze zmodyfikowanym opisem osi czasu wygląda zdecydowanie lepiej. Jak go uzyskać?
Modyfikacja opisu osi czasu w programie Excel
Najprostszym sposobem jest zmodyfikowanie nieco tabeli z danymi.
1. Zakładając, że pierwotnie wygląda ona tak, jak tabela umieszczona po lewo, przekształcamy kolumnę z datą, umieszczając rok i miesiąc w 2 osobnych kolumnach – tak, jak pokazano po prawo.
2. Tworzymy interesujący nas wykres (w tym wypadku liniowy) pamiętając, by do opisu serii osi poziomej użyć obu kolumn – zawierających dane na temat lat i miesięcy.
Dodatkowe wskazówki
1. Zaprezentowana technika sprawdza się przy pracy z każdym typem danych.
Z powodzeniem możemy więc wykorzystać ją, gdy np. chcemy za pomocą wykresu kolumnowego porównać zysk ze sprzedaży określonych produktów w poszczególnych sklepach.
2. Dalsza eliminacja niepotrzebnych elementów przez odznaczenie opcji Wielopoziomowe etykiety kategorii.
Uzyskanie jeszcze lepszego współczynnika dane/atrament osiągniemy przez usunięcie linii, oddzielających na wykresie poszczególne lata.
Aby to zrobić, zaznaczamy interesującą nas oś czasu, otwieramy dialogowe okno Formatowanie osi i w OPCJE OSI odznaczamy opcję Wielopoziomowe etykiety kategorii.
Plik do pobrania
Szczegóły techniczne można znaleźć w pliku: Jak tworzyć przejrzyste wykresy z osią czasu.