Wykres zmiany pozycji (ang. bump chart, bump – zderzać) pochodzi z zapisu wyników regat na uniwersytetach w Cambridge i Oksfordzie. Zawody noszą nazwę wyścigu zderzeń (ang. bumps race). Łódki ustawiane są na starcie w równych odstępach w wąskim kanale uniemożliwiającym wyprzedzanie. W ciągu kilku tygodni zawodów odbywa się wiele wyścigów, a zmiana pozycji w rankingu następuje przez dogonienie łódki znajdującej się z przodu i fizyczny kontakt z nią (ang. bump – zderzenie).
Wyniki regat
Wyniki regat prezentowane są na takich wykresach:
Wykres zmiany pozycji znalazł praktyczne zastosowanie w efektywnej prezentacji danych liczbowych. W rzeczywistości jest przecież wykresem liniowym, który przedstawia szereg czasowy, składający się najczęściej z dwóch punktów. Pomimo że linia łączy tylko dwa punkty, znakomicie przedstawia naturę i skalę zmiany w odniesieniu do pozostałych serii.
Wykres zmiany pozycji – przykład 1
Poniższy przykład pokazuje, jak efektywnie wykorzystać wykres zderzeń. Dwa wykresy pierścieniowe (ang. donut chart), porównywalne w swej nieskuteczności do kołowego, przedstawiały pierwotnie dane dotyczące struktury rasowej w USA w 2005 i 2030 r.
Te same dane przedstawione na wykresie zmiany pozycji dają bardziej precyzyjny obraz zmian, które czekają amerykańskie społeczeństwo. Porównując nachylenie linii łatwo można porównać dynamikę zmian między poszczególnymi rasami.
Wykres zmiany pozycji – przykład 2
Na koniec gratka dla fanów piłki nożnej – wykres zmiany pozycji przedstawiający 5 ostatnich kolejek w polskiej Ekstraklasie w sezonie 2009/2010.