Miniwykresy (ang. sparklines, spark – iskra) są owocem wyobraźni Edwarda Tufte’a , prawdziwego miłośnika prezentacji danych. Poświęcił im cały rozdział w swojej książce „Beautiful Evidence”. Miniwykresy są jasnym i efektywnym (szczególnie jeśli chodzi o powierzchnię) pokazaniem kontekstu miary w czasie.
Przykład
Jak na poniższym przykładzie, 12-miesięczna perspektywa salda rachunku prezentuje jego zmianę w ciągu ostatniego roku, dając podstawę do spojrzenia na stan obecny w odniesieniu do przeszłości.
Definicja
Tufte określił miniwykresy jako bogaty w dane, prosty w projektowaniu wykres wielkości tekstu. W związku z tym idealnie nadają się one do stosowania w dashboardach i wszystkich innych miejscach, które wymagają skondensowanej informacji.
Można zastanawiać się, co się stało ze skalą liczbową. Została ukryta celowo, gdyż miniwykresy nie mają na celu zapewniać ilościową precyzję normalnego wykresu liniowego. Ich nadrzędnym celem jest szybkie dostarczenie perspektywy historycznej, aby wzbogacić kontekst dla miary. Szczegóły, w razie potrzeby, można podejrzeć później w formie wykresów i raportów.
Wariacje miniwykresów
Pomimo swojej prostoty i niewielkich rozmiarów, miniwykresy mogą dostarczyć znacznie więcej informacji niż w pierwszym przykładzie. Przykładowo, dodając jasnoszary prostokąt reprezentujący akceptowalny poziom błędów w ciągu ostatnich 30 dni, pokazujemy, że poziom został przekroczony trzy razy. Opcjonalna kropka na końcu miniwykresu stanowi powiązanie z tekstem reprezentującym aktualną wartość.
Ludzie najczęściej stosują na dashboardach zwykłe ikony trendu góra – dół, aby przedstawić kierunek, w którym porusza się miara, ale często są one niezrozumiałe. Przykładowo, patrząc na poniższa miarę, nie jest jasne, czy ikona oznacza zmianę w stosunku rocznym, kwartalnym, miesięcznym czy dziennym.
Współczynnik perspektywy miniwykresu
Tufte zastanawiał się, jaki kąt nachylenia jest najlepszy dla miniwykresów. Bazując na zasadzie pochylania do 45°, stwierdził, że najlepszy współczynnik perspektywy dla miniwykresów to taki, przy którym wykres serii czasu ma profil grudkowaty zamiast kolczastego lub płaskiego.