Wykres warstwowy posiadający jedną serię danych cieszy się obecnie dużą popularnością, szczególnie przy prezentacji szeregów czasowych. Wynika to z faktu, że łączy w sobie kilka zalet, które czynią go łatwym w użyciu.
Zalety
Po pierwsze, w związku z tym, że czytamy od lewej do prawej, łatwo jest nam śledzić ten wykres zgodnie z zapisem chronologicznym. Po drugie, wykres taki przypomina linię horyzontu, a ruch oka w poziomie jest dla nas naturalny. Linia naszych oczu też tworzy przecież jedną poziomą linię. Po trzecie, wykres taki jest najczęściej szerszy niż wyższy. Dzięki temu łatwo go czytać (analogicznie jak w przypadku filmów i plakatów reklamowych), łatwo też umieścić na nim etykiety osi w poziomie w jednym ciągu. Po czwarte, ocena wykresu warstwowego odbywa się nie tylko na podstawie linii, ale też na podstawie powierzchni, które jest pod nią. Po piąte, dla danych, których znak co chwilę się zmienia (z plusa na minus i odwrotnie), możemy zmieniać kolor cienia, powodując, że odbiorca szybciej wychwyci zarówno te miejsca na wykresie, jak i ogólny wzorzec, który one tworzą.
Tworzenie
Tworząc wykres warstwowy z jedną serią należy pamiętać, że cień linii nie może wychodzić na pierwszy plan i ma być jedynie dodatkiem ułatwiającym jego czytanie.
Zatem zamiast pełnego wypełnienia lepiej zastosować kolor wyciszony, analogicznie jak przy patrzeniu na horyzont, gdzie najwyraźniejsza jest jego linia, kontrastująca się z kolorem nieba, a reszta stanowi rozmyte tło.
Dla danych zwierających liczby dodatnie i ujemne wykres warstwowy wyróżnia miejsca zmiany znaku.
Przykład
Wykres warstwowy z jedną serią znalazł szerokie zastosowanie w prezentacji informacji pochodzących z rynków finansowych. Oto przykład notowań giełdowych akcji BZWBK pochodzący z serwisu Money.pl. Oprócz ceny waloru widzimy też wolumen obrotu giełdowego, przedstawiony jednak na drugim planie, aby nie zamazał najważniejszego komunikatu pochodzącego z wykresu – ceny akcji.