Dostęp do danych publicznych pozwala każdemu na analizę swojego otoczenia. Blog SkuteczneRaporty.pl ma z jednej strony inspirować do tworzenia dobrych wizualizacji, ale jest też miejscem, gdzie te wizualizacje mogą ujrzeć światło dzienne. Jedna z nich – na temat przestępczości w Chicago – mimo, że została opracowana ponad rok temu, jest nadal aktualna i robi wrażenie. W momencie publikacji została wybrana wizualizacją tygodnia.
Technika wykonania wizualizacji w Tableau
Wizualizacja została przygotowana w Tableau, a dane pochodzą ze strony internetowej miasta Chicago oraz tamtejszego magazynu dotyczącego cen nieruchomości.
Wizualizacja
Opis wizualizacji
Grafika zbudowana jest z wykorzystaniem Story Points – składa się z kilku slajdów, które w różny sposób pozwalają na przejrzenie danych, prezentują je w różnym wymiarze i widoku, opowiadając w ten sposób pewną historię (story). Kolejne widoki mają na celu zapoznanie osoby przeglądającej z danymi z sposób interesujący i nienużący, wciągnąć go w opowiadaną przy pomocy wykresów historię. Zwracając uwagę na związki pomiędzy liczbami, poprzez dobór narzędzi do prezentacji.
Pierwszy widok (u góry mamy pasek, na którym możemy wybrać kolejne części/rozdziały opowiadanej historii) pokazuje ogólną liczbę przestępstw w poszczególnych kategoriach w 2015 roku. Obok znajduje się okno gdzie pojawiają się najnowsze informacje dotyczące dokonanych przestępstw.
Pierwszy slajd „where” pokazuje dane dot. przestępczości skupiając się na rozmieszczeniu geograficznym. Po lewej stronie mamy nazwę dzielnicy wraz z podaną liczbą zgłoszonych raportów. Obok znajduje się mapa całego Chicago. Następnie znajduje się podsumowanie liczby przestępstw w danej dzielnicy w podziale na typy: przemoc, dotyczące własności oraz inne. W dolnym prawym rogu, znajduje się widok na wybraną dzielnicę, ze wskazaniem miejsc dokonanych przestępstw, z rozróżnieniem tych dokonanych nocą i za dnia.
Ponad wszystkimi widokami znajdziemy filtry, które jednocześnie działają dla wszystkich czterech wykresów/map umieszczonych w tym Story Point. Można dzięki nim wybrać okres dla jakiego będą zliczone przestępstwa, typ wykroczenia. Jeżeli chodzi o wybór dzielnicy, możemy go dokonać z listy po prawej stronie (zaznaczając dzielnicę) lub wybrać ją bezpośrednio na mapie (muszę wybrać jedno z rozwiązań). Po dokonaniu wyboru dane powinny się automatycznie przeliczyć, dla wszystkich wizualizacji w tym widoku. Tak samo stanie się również przy zmianie zakresu dat czy typu przestępstwa.
Dzieję się to w wyniku połączenia filtrów ze wszystkimi wykresami , zaś wykres po lewej oraz mapę środkową nazywamy Filtrem Globalnym ponieważ na podstawie wyborów w nich dokonanych można filtrować pozostałe dane. Poniżej widok po wybraniu danego regionu na mapie.
Widok po wybraniu regionu na wykresie po lewej stronie.
Kolejny widok „What day” pokazuje rozkład dokonanych przestępstw w podziale na poszczególne miesiące i dni w miesiącu. Widać że w przypadku wszystkich typów przestępstw ich mniejsze nasilenie można zaobserwować w okolicy świąt Bożego Narodzenia, zauważyć można też sezonowość w okresie letnim (przemoc, kradzieże) a w przypadku wszystkich typów przestępstw duże nasilenie pierwszego dnia miesiąca.
Kolejny widok również dotyczy rozkładu w czasie, jednak tym razem dane są analizowane na niższym poziomie – dni tygodnia oraz godzin. Widać, że najmniej popularne są godziny pomiędzy 1 w nocy a 11 rano. Najbardziej zaś godziny 19-22. Duże piki występują też w okolicy północy oraz godzin lunchowych.
Następny slajd to mapa heksagonalna, cały obszar Chicago został podzielony na heksy czyli sześciokąty foremne o takiej samej powierzchni. Dzięki zabarwieniu poszczególnych heksów widać gdzie w latach 2001-2015 dokonano najwięcej przestępstw. Po prawej stronie dostępne są filtry pozwalające na wybór konkretnej kategorii przestępstwa (przemoc, dot.własności, inne) ale także podkategorii takich jak kradzież, porwanie, prostytucja i inne.
W arkuszu „Trends” zebrane zostało porównanie w czasie kilku wzrostów/spadków na poszczególnych miarach. Pokazano jak zmieniła się procentowo liczba poszczególnych przestępstw (wykres po lewej) na przestrzeni lat 2002-2014. Dolny wykres pokazuje poszczególne typy przestępstw w kolejnych miesiącach. Tableau pozwala by gdy umieszczę myszkę na linii wykresu otrzymuję informację dla danego punktu wartości na którym się znajdę.
Arkusz „real estate” przy pomocy kilku wykresów pokazuje jakie powiązanie ma liczba przestępstw w danym regionie z cenami nieruchomości.
Ostatni arkusz to przedstawienie źródeł danych jakie zostały wykorzystane do przygotowania omawianej prezentacji.
Jak opublikować podobną analizę?
Umożliwia to Tableau Public, które jest darmowym programem i usługą. Dzięki tej aplikacji każdy może opublikować wizualizacje podobne do tej, która została omówiona. Narzędzie to zawiera darmową aplikację, którą można pobrać, a następnie wykorzystywać do tworzenia oraz publikacji wizualizacji w Internecie. Jest jednak kilka rzeczy o których należy pamiętać korzystając z Tableau Public:
- dane nie są zapisywane lokalnie na komputerze, a w Tableau Public i są dostępne dla wszystkich, każdy może obrać dane źródłowe,
- połączyć się można jedynie z danymi Microsoft Excel, Access oraz plików tekstowych z limitem 10 000 000 wierszy danych w każdym pojedynczym pliku.