Stojąc przed wyzwaniem planowania odwiedzin punktów handlowych przez przedstawicieli, często mamy do uwzględnienia wiele czynników. Oto przykład projektu dla jednego z naszych klientów, który nie wymagał zakupu specjalistycznego oprogramowania – wystarczyły Excel i Power BI.
Krok 1: Geokodowanie punktów adresowych
Geokodowanie to proces przypisania współrzędnych geograficznych (szerokość i długość) do punktów adresowych. Różnymi metodami i narzędziami można wykonać je także w programie Excel, korzystając z serwisów mapowych Google czy Here Maps. Finalnie otrzymujemy w tabeli z punktami dwie kolumny.
Jeśli dane GPS są już w systemie (np. aplikacja PH pobiera ja automatycznie przy wypełnianiu raportu wizyty), ten punkt mamy z głowy.
Krok 2: Przypisanie punktów do handlowców (lub korekta) poprzez wizualizację punktów na mapie
Warto sprawdzić położenie punktów na mapie. Wizualizacja przyda się też, gdy podział na obszary handlowe dopiero budujemy. Najlepsze programy umożliwiają budowę takiego podziału dynamicznie, dając możliwość łatwego zbalansowania obszarów handlowych (liczba punktów, potencjał). Jeśli podział już funkcjonuje, możemy sprawdzić, czy wygląda poprawnie – punkty są rozsądnie przydzielone, obszary nie pokrywają się. Wizualizacja danych na mapie jest możliwa w Excelu w dodatku Mapa 3D i Power BI.
Krok 3: Budowa macierzy odległości dla PH
Gdy mamy punkty przypisane do handlowców, czas zaplanować trasy. Punktem startowym do tego zadania jest budowa macierzy odległości między punktami. Macierz może być liczona odległością geograficzną lub w zaawansowanych scenariuszach drogową, co ponownie wymaga skorzystania z serwisów mapowych.
Krok 4: Szukanie optymalnej trasy
To najważniejsza część projektu, zwykle realizowana w specjalistycznych programach. Problem można znaleźć w Internecie pod nazwą problem komiwojażera (ang. travelling salesman problem lub multiple stop). Zadanie optymalizacyjne można rozwiązać wieloma metodami, przy czym dla wielu punktów żaden nie daje gwarancji optymalności. My realizujemy tego typu usługę autorskimi algorytmami na bazie VBA.
Krok 5: Wizualizacja trasy w Power BI
Po rozwiązaniu zadania warto sprawdzić trasy dla wszystkich PH na mapie. Możemy przedstawić punkty w dodatku Mapa 3D (choć nie połączymy ich linią) lub w Power BI – tu już możemy narysować zwykłą mapę tras z niestandardową wizualizacją Route Map.
Jakich narzędzi Ty używasz do planowania trasówek?
Podziel się w komentarzu.
Ten program ma takie opcje? Szok, zasze myślałem, że to tylko kalkulator.