Organizując konkurs na Success Story, chciałem z jednej strony udokumentować spektakularne osiągnięcia osób, które potrafiły wykorzystać wiedzę z bloga, kursów i szkoleń, a z drugiej – zmotywować wszystkich studentów Akademii SkuteczneRaporty.pl do wytężonej pracy. Bo jak się okazuje, zmienić można nie tylko raportowanie, ale także swoje życie. Poznajcie historie 6 zwycięzców konkursu na Success Story, którzy w nagrodę otrzymują bezterminowy dostęp do kursu POWER.
Success Story #1
Na początku była potrzeba analizy i prezentacji danych, tak znalazłem SkuteczneRaporty.pl. Kurs okazał się strzałem w „10”. Potem poszło już sprawnie. Nowa wiedza dała nowe możliwości i efekty w prowadzonym projekcie. Jednak na tym nie koniec. Niemal równo rok po ukończeniu kursu zakończyłem 3-miesięczny okres próbny w nowym miejscu pracy, prowadząc nowe projekty. Zdecydowanie polecam.
Bartek Pawelczyk
Project Manager w Business Support Solution SA
Success Story #2
Jestem CEO & CFO w firmie działającej w branży deweloperskiej i retail. W 2019 r. wziąłem udział w szkoleniu Power Query, Power Pivot i Power BI. Te 3 dni całkowicie odmieniły moje raportowanie. Zautomatyzowałem raportowanie, które dotychczas odbywało się za pomocą arkuszy Excela. Obecnie mam kilka dashboardów menedżerskich z dostępem z telefonu, do których zaciągam dane z baz SQL bezpośrednio z programów księgowych, Google Analytics i wielu innych źródeł. Ponieważ zarządzam kilkoma firmami, zawsze miałem problem ze skonsolidowaniem danych z tych firm. Wykorzystanie Power BI wyniosło nasz kontroling na zupełnie nowy poziom. Polecam zainwestować w szkolenie Bartka każdemu menedżerowi, który chce poczuć się wolny od ograniczeń poszczególnych systemów czy programów do raportowania.
Michał Muszyński
CEO & CFO w Domar SA
Success Story #3
Niedługo po skończeniu studiów na politechnice zostałam zatrudniona w sporej korporacji jako młodszy specjalista. W mojej pracy magisterskiej używałam ponad 80 tysięcy wierszy danych, z których generowałam w Excelu kilkadziesiąt wykresów z różnymi podziałami – oczywiście „na piechotę”. Wtedy jeszcze nie znałam możliwości jakie daje Excel, lub też nie spodziewałam się, że mogą być tak przydatne w codziennej pracy. Kiedy w pracy zaczęłam zajmować się obróbką i archiwizacją bardzo dużej ilości danych, zaczęłam szukać rozwiązań które oszczędziłyby mój czas i nerwy. I tak po wpisaniu w wyszukiwarce zapytania, trafiłam na blog SkuteczneRaporty.pl – jak się potem okazało, najlepszy polski blog w temacie Excel / Power Pivot / Power BI.
Zaczęłam od prostych tematów, takich jak funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO czy tabele przestawne, aż po Power BI. Tutaj odkryłam swoją miłość do analizy danych :). Dzięki kolejnym lekturom i darmowym kursom od Bartka awansowałam na wyższe stanowisko. Udało mi się zbudować model w Power BI i przekonać kierownictwo oraz kolegów z pracy do przejścia na „dobrą stronę mocy”. I tak komórka, w której pracuję, przeszła z epoki ręcznych wykresów i tysięcy arkuszy do epoki z jednym modelem danych, który obsługuje kilkadziesiąt projektów w kilkunastu oddziałach firmy. Wymagania przełożonych są coraz większe, moje chęci do pracy i ambicje również, dlatego bardzo chciałbym skorzystać ze szkoleń w ramach kursu POWER. Z pewnością otworzy mi oczy na kolejne tematy 🙂
Justyna Szojda
Specjalista ds. Finansowania i Nadzoru Projektów B+R
Success Story #4
Kilka lat temu podczas szkolenia Six Sigma Black Belt „wtłoczono” mi do głowy mantrę „Liczby, Dane, Fakty”. Po roku zrozumiałem, czego mi brakowało w tym podejściu – skuteczne przetwarzanie i prezentowanie danych. W GKN codziennie zbieramy miliony danych z setek procesów. Każdy właściciel procesu na ich podstawie musi podejmować szybkie, właściwe decyzje. Kluczowy jest tu czas, który poświęcaliśmy na przygotowanie i obróbkę danych zamiast na wyciąganie wniosków. Tutaj wkroczył Bartek („cały na biało”) i pokazał nam, jak każdy pracownik – od mistrza zmianowego do Dyrektora Zarządzającego – może samodzielnie, w szybki i łatwy sposób zautomatyzować swoje raporty i tworzyć intuicyjne dashboardy. Taka automatyzacja raportów przyniosła setki godzin oszczędności w skali globalnej oraz znacznie zmniejszyła frustracje związaną ze żmudnym obrabianiem danych.
W swojej codziennej pracy współpracuję z zespołami na wszystkich kontynentach w ramach rozwiązywania problemów, szkoleń, wprowadzania usprawnień w procesach. Standardową częścią mojego szkolenia z rozwiązywania problemów jest infografika 25 zasad wizualizacji danych. Uczestnicy moich szkoleń przekazują sobie te zasady jak studenci kserówki.
Jeśli masz dość „przeklepywania” danych bez wartości dodanej, a twoje dashboardy nie pozwalają na wyciągniecie wniosków, to znak, że potrzebujesz zmiany. Zdecydowanie polecam Bartosza Czapiewskiego (oraz jego SkuteczneRaporty.pl i ExcelBI.pl) jako tego, który pomoże wprowadzić taką zmianę.
Marcin Mazur
Globalny Dyrektor Zarządzania Jakością w GKN ePowertrain
Success Story #5
Pracowałem w dziale audytu finansowego na stanowisku starszego konsultanta. Praca w audycie wiąże się z pracą na danych: pozyskanie danych, następnie ich transformacja i na końcu analiza. Ciężka Excelowa walka, czasem wspomagana kalkulatorem, a nawet kartką. Jednak, kiedy terminy zaczęły mnie gonić, a ilość danych przytłaczać, zacząłem szukać pomocy. Przeglądarka wyświetliła mi link do bloga Bartka. Pamiętam, że ten wpis dotyczył tworzenia raportu tabeli przestawnej w Excelu. Byłem pod niesamowitym wrażeniem, widząc jakie możliwości niesie ze sobą znajomość tego Excelowego zagadnienia. Czytając wpisy na blogu, zdecydowałem, że to może znacznie usprawnić moje analizowanie danych. Prześledziłem blog SkuteczneRaporty.pl pod kątem tabel przestawnych, a następnie zapisałem się na bezpłatny kurs właśnie o tych tabelach w Akademii SkuteczneRaporty.pl. I był to „strzał w dziesiątkę”. Już w trakcie przerabiania materiału zawartego w kursie, widziałem przyrost liniowy moich możliwości w pracy na tabelach przestawnych. Po ukończeniu kursu zacząłem się co raz mocniej interesować pracą z danymi. Głównie jednak komfort mojej pracy znacznie się zwiększył, gdyż nie miałem nad sobą widma niedotrzymania deadline’u, analiza danych stała się dużo mniej czasochłonna, a jednocześnie bardziej kompleksowa.
W tym momencie zaczynam swoją przygodę z Power Query, ponieważ – bazując na wpisach z drugiego bloga: ExcelBI.pl – widzę, jakie to narzędzie daje możliwości w procesie pozyskiwania i transformacji danych. Na bazie kursów Bartka oraz wpisów na blogu rozwijam swoje zainteresowanie pracą z analizą i wizualizacją danych i właśnie szykuje się do pracy jako analityk! Także można powiedzieć, że dzięki Bartkowi moja praca stanie się pasją.
Na koniec wielkie dzięki za wpisy na blogu oraz kursy, które umożliwiają zdobycie konkretnych umiejętności, są solidną dawką wiedzy praktycznej – na maksa użytecznej, a dla mnie osobiście stały się podwalinami pod nowy rozdział w karierze zawodowej.
Mateusz Maćkowiak
Senior Audit Associate w UHY ECA Poland
Success Story #6
Kilkanaście miesięcy temu głowiłem się, jak połączyć pasje, które na pierwszy rzut oka są ekstremalnie rozłącznymi zbiorami. Uprawianie sportu – otwarta przestrzeń, rower, morze, siatkówka, bieganie. Analityka – tabele, wykresy, komputer, laptop. Jedyne połączenie, jakie się nasuwało, to transportowanie laptopa w plecaku podczas jazdy na rowerze do pracy, ewentualnie podczas biegu. Pewnego dnia natknąłem się na portal SkuteczneRaporty.pl. Podczas lektury wskazówek, podpowiedzi dla korzystania z Excela, Power BI, Power Query, olśniło mnie. Czemu nie spróbować zachęcić ludzi do uprawiania sportu za pomocą atrakcyjnych wizualizacji? Czemu nie udowodnić w formie skutecznych (nazwa bloga SkuteczneRaporty.pl w pełni oddaje jego zawartość) infografik, że uprawianie sportu niezawodowego to nie jest drogie zajęcie i wystarczy chcieć? W ten sposób powstała (a właściwie cały czas powstaje) strona moneysportsstudio.pl. Za inspiracje do wizualizacji, prezentacji, techniki wykresów odpowiada Bartku – Twój portal. Jestem stałym czytelnikiem i tak trzymaj. Jednocześnie jako sportowiec-pasjonat podniosłem swoje umiejętności pracy w Excelu. Jestem na żółtej ścieżce prowadzącej do Power Query, a docelowo jadę na czerwoną do VBA.
Tomasz Dobczyński
Założyciel moneysportsstudio.pl
A jaka jest Twoja historia?
Konkurs zakończony, a każda z opowiedzianych tu historii pokazuje, że trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Narzędzia są przecież dostępne albo bezpłatnie (Power BI Desktop), albo bardzo popularne (Excel z Power Query i Power Pivot) i tylko od nas zależy, czy będziemy chcieli z nich skorzystać. A warto, bo oszczędności czasu i nerwów oraz otwarcie nowych możliwości rozwoju (awans, podwyżka, lepsze decyzje biznesowe) są na wyciągnięcie ręki.
Wierzę, że tych Success Stories będzie w przyszłości jeszcze więcej. Dlatego w komentarzu możesz podzielić się Twoją historią. Niech ona zmotywuje innych do wytężonej pracy i zdobywania nowej wiedzy.
arerices553@gmail.com