Data storytelling jest sztuką prezentacji danych za pomocą opowiadania historii. Jest niezwykle pomocnym nardzędziem zarządzania uwagą i zainteresowaniem słuchaczy, którym chcemy przekazać historię opartą na liczbach, danych, faktach. Szczegółowe przybliżenie mocy stosowania storytellingu znajdziemy w artykule o sposobach na udaną prezentację z użyciem danych. W tym artykule zapoznamy się z najlepszymi przykładami data storytellingu.
1. Mapa rozprzestrzeniania się cholery w Londynie – mapa dr Johna Snowa
W 1854 roku epidemia cholery dziesiątkowała ludność Londynu. Doktor John Snow, brytyjski lekarz i jeden z twórców epidemiologii, na podstawie rozmów z mieszkańcami i własnych obserwacji stworzył mapę epidemii, z której wynikało, że przypadki cholery koncentrowały się wokół pompy przy ulicy Broad Street. Zastosował także statystykę, aby zilustrować związek między przypadkami cholery a jakością wody. Był to pierwsze wykorzystanie danych geograficznych na mapie. Wykorzystanie takich danych możemy prześledzić w artykule Prezentacja i wizualizacja danych na mapach.
2. Wykres Charlesa Minarda, zwany także „wykresem Napoleona”
Wykres przedstawia zmianę liczebności armii Napoleona w czasie inwazji na Rosję. W 1812 roku Napoleon Bonaparte wraz ze swoją armią rozpoczął ofensywę na Rosję. Wielka Armia licząca 422 tyś. żołnierzy wyruszyła przecinając rzekę Niemen. Na wykresie Wielka Armia zaznaczona jest jasnobrązową szeroką linią po lewej stronie. Armia maszerowała na wschód. Im dalej się posuwała w stronę stolicy, tym więcej żołnierzy ginęło i siła armii malała (zwężająca się brązowa linia). Na wykresie widać także dwie grupy, które odłączyły się od głównego przemarszu. Kiedy zredukowana armia francuska dotarła do Moskwy, okazało się, że stolica została opuszczona przez Rosjan (ludność została ewakuowana, a żywność wywieziona). Z powodu braków żywności i dotkliwych mrozów, na które Francuzi nie byli przygotowani, Napoleon i jego stutysięczna armia byli zmuszeniu dokonać odwrotu i rozpocząć marsz na zachód (czarna linia po prawej stronie). Nad Niemen powróciła armia złożona z 4 tyś. żołnierzy wracających z Moskwy i 6 tyś. żołnierzy, którzy wcześniej odłączyli się od głównej kolumny.
3. Wykres bąbelkowy prof. Hansa Roslinga
Hans Rosling to absolwent statystyki i medycyny. Jest jednym z założycieli Fundacji Gapminder. Wynikiem działalności Fundacji jest Trendalyzer – oprogramowanie, które przedstawia statystyki międzynarodowe w formie interaktywnych ruchomych wykresów. Celem tego oprogramowania jest promocja obrazu świata opartego na faktach, a nie stereotypach. Hans Rosling wykorzystuje Trendalyzer podczas swoich wystąpień. Poniżej najsłynniejsze jego wystąpienie na temat sytuacji na świecie w ostanich 50 latach z wykorzystaniem interaktywnego wykresu bąbelkowego. Majstersztyk!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=usdJgEwMinM[/youtube]
4. Chmura obietnic
Poniższa infografika została opublikowana przez Guardian.co.uk z okazji drugiej kadencji Baracka Obamy jako prezydenta. Infografika prezentuje najczęściej używane hasła polityczne w postaci chmury słów (ang. word cloud), które były wygłaszane przez amerykańskich prezydentów u początków swojej kadencji. Dzięki tej grafice możemy porównać jak często wybrane hasło było przytaczane w danym przemówieniu. Infografika dotyczy okresu od prezydentury Nixona (1969 rok).
źródło: www.guardian.co.uk
5. Krwawe żniwa Iraku
Poniższa grafika dotyczy dziewięcioletniej walki wojsk amerykańskich z talibami w Iraku. Dane wydają się być trochę subiektywne i przedstawiają Amerykanów oraz ich koalicjantów jako współwinnych tragedii w Iraku (grafika pochodzi z South China Morning Post). Nie zmienia to faktu, że jest do bardzo dobry przykład wizualizacji, która oddziałuje na nas „cieknącą krwią”. Wykres liniowy przedstawia główne daty. Wykres bąbelkowy na dole przedstawia główne metody zabijania. Wykres kołowy zawiera dane dotyczące liczby zabitych koalicjantów, a mapa – dot. liczby zabójstw w poszczególnych regionach Iraku.
źródło: www.scmp.com
6. 512 dróg to Białego Domu
Poniższa grafika przedstawia 512 sposobów na wygranie wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych i dostanie się do Białego Domu. Sukces jednego i drugiego kandydata (Obama i Romney) zależy od wygranych kandydatów w poszczególnych stanach oraz przewagi Demokratów lub Republikanów. Wykres na stronie NY Times jest interaktywny i w zależności od wyboru przez nas scenariusza, możemy poznać prawdopodobny wynik. Oczywiście wykres został stworzony przed ogłoszeniem wyników ostatnich wyborów prezydenckich w USA.
źródło: www.nytimes.com
7. Historia więźniów Guantanamo
Na stronie internetowej New York Times możemy znaleźć ciekawą interaktywną wizualizację dotyczącą więźniów osadzonych w Guantanamo. Więźniowe zostali podzieleni na narodowości. Włączając Play na osi czasu, poniższy wykres będzie ulegał zmianie zgodnie z obowiązująca datą. Dodatkowo wykres został podzielony na więźniów przetransferowanych i osadzonych bezpośrednio, sugerując, że w ostatnim czasie większość więźniów przeniesiono poza bazę do innych krajów, aby prawo amerykańskie nie miało zastosowania. Możemy także wychwycić szczegóły dotyczące „wartościowych” więźniów, więźniów z krajów NATO oraz tych, którzy zmarli w więzieniu.
źródło: http://projects.nytimes.com/guantanamo
8. Skok w dal – dlaczego od 1968 r. nie pobito rekordu olimpijskiego?
New York Times w kolejnym ze swoich interaktywnych projektów zajął się zagadką jednego z najstarszych rekordów olimpijskich. W 1968 r. w Meksyku Amerykanin Bob Beamon oddał skok życia na odległość 8,90 m (przy dotychczasowej życiówce 8,33 m), ustanawiając rekord świata i rekord olimpijski. Choć jego rekord świata został pobity w 1991 r. przez Mike’a Powella, jego rezultat pozostaje drugim wynikiem w historii i rekordem olimpijskim. Dlaczego od 1968 r. nikomu nie udało zbliżyć się do jego osiągnięcia? Od czego zależy wynik uzyskiwany w tej dyscyplinie? Obejrzyjcie film i zerknijcie na przygotowane obrazy z perspektywy boiska do koszykówki.
Źródło: http://www.nytimes.com
Gdzie szukać inspiracji w data storytellingu?
W kwestii interaktywnych wizualizacji opowiadających historię prym w świecie wiodą 2 anglojęzyczne redakcje: amerykański New York Times i brytyjski Guardian. Zachęcamy do zerknięcia do galerii wszystkich interaktywnych opowieści NYTimes z 2013 r. oraz na inne strony, z których łatwo przeskoczyć na najciekawsze przykłady data storytelling.