Wykres kaskadowy (ang. cascade chart lub waterfall chart) przedstawia, jak początkowa wartość rosła i malała wraz z wprowadzaniem kolejnych zmiennych. Kolumny (z wyjątkiem początkowej, końcowej i ewentualnie innych podsumowujących) zawieszone są w przestrzeni, tworząc schody wzrostu i spadku (z tego powodu jest czasem nazywany wykresem Mario), które oznacza się różnymi kolorami. Wykres taki przypomina z wyglądu kaskadę (stąd nazwa), którą „spływają” prezentowane wartości.
Wykres przydaje się w analizie skumulowanego efektu wielu dodatnich i ujemnych elementów, które składają się na wartość końcową. Przy pomocy tego diagramu można pokazać np. rachunek zysków i strat, transakcje na koncie bankowym, zmiany stanu magazynu czy wyniki testu.
Analizę wykresu kaskadowego ułatwia połączenie wartości końcowej i początkowej poziomą linią. Wyjątkowo zastosować można gradientowe tło kolumn, które będzie sygnalizować kierunek przepływu wartości. Stosując kolor, należy pamiętać, że daltoniści nie odróżniają najczęściej zielonego i czerwonego – alternatywą jest zastosowanie koloru niebieskiego z czerwonym.