Pojedyncza liczba rzadko jest interesująca. Staje się taką dopiero wtedy, gdy widać jej zależność w relacji do innych liczb. Pierwsze pytanie, które zawsze należy sobie postawić, brzmi „W porównaniu z czym?”. Liczby nabierają znaczenia dopiero, gdy zaczyna się jej porównywać z innymi liczbami z nimi powiązanymi. Informacja, że zysk od początku kwartału wynosi 392 000 zł, nic nam nie mówi, ale, gdy wiemy, że to 18% poniżej zakładanego zysku dla tego kwartału, informacja ta ma sens i powoduje natychmiastowe podjęcie działań.
Większość związków między ilościowymi danymi biznesowymi może zostać sklasyfikowanych w 7 kategorii. Poznanie ich jest pierwszym krokiem do zrozumienia, jak je przedstawiać, ponieważ kategorie te są ściśle powiązane ze sposobem ich obrazowania.
Szereg czasowy
Kiedy wartości ilościowe są wyrażane jako seria pomiarów wykonanych w równych odstępach czasu, związek ten nazywa się szeregiem czasowym. Żaden innych związek nie występuje w danych biznesowych tak często jak ten. Badania wykazały, że ok. 75% wszystkich wykresów biznesowych pokazuje szereg czasowy. Czas może być podzielona na interwały różnej długości, takie jak lata, kwartały, miesiące, tygodnie, dni, godziny, a nawet minuty. Typowym przykładem jest poniższy wykres:
Obserwacja faktu, jak wartości różnią się od siebie, rosnąc lub malejąc w czasie, jest bardzo wartościowa. Szeregi czasowe ujawniają trendy i wzorce, których musimy być świadomi i które musimy rozumieć, aby podejmować skuteczne decyzje.
Ranking
Kiedy wartości ilościowe są ułożone wg wielkości, od największego do najmniejszego lub odwrotnie, związek ten nazywany jest rankingiem. Często ma to duże znaczenie w biznesie, aby spojrzeć na dane uporządkowane, np. wyniki sprzedaży lub wydatki departamentów. Pozwala to nie tylko pokazać ich kolejność, ale także ułatwia porównania wartości poprzez umieszczenie wartości zbliżonych obok siebie. Poniższy wykres pokazuje typowy ranking:
Część całości
Kiedy wartości ilościowe są przedstawiane w celu ukazania porcji ogółu, który reprezentują, mamy do czynienia z częścią całości. Nierzadko przydaje się widok elementów, z których składa się całość i procent, który przypada na każdy element, np. podział rynku między konkurentów lub wydatki w podziale na region, jak na poniższym wykresie.
Odchylenie
Kiedy wartości ilościowe są przedstawiane w celu uwypuklenia, jak bardzo zbiór danych różni się od zbioru referencyjnego, jesteśmy świadkami odchylenia. Najczęstszym przykładem biznesowym jest ukazanie, jak bardzo zbiór danych (np. wydatki rzeczywiste) odbiega od wartości planowanych (budżetu zaplanowanego), tak jak na poniższym wykresie.
Rozkład
Kiedy pokazujemy, jak dane są rozsiane w całym zakresie, mamy do czynienia z rozkładem. Wiele rzeczy można się dowiedzieć poprzez analizę dystrybucji danych, szczególnie zaś jej kształtu, który mówi, co jest typowe dla danego zbioru wartości (jeśli rozkład jest niesymetryczny) lub gdzie są luki lub skupiska. Poniższy rysunek przedstawia symetryczny rozkład zwany normalnym, który ma kształt dzwonu.
Korelacja
Kiedy pary wartości ilościowych, z których każda mierzy inną właściwość dotyczącą tej samej jednostki (osoby, departamentu, produktu), są przedstawiane w celu ukazania związku między nimi (np. gdy jedna cecha rośnie, inna także lub jedna rośnie, a druga maleje) powstaje korelacja. Zrozumienie związku między wartościami ilościowymi może pomóc przewidzieć i wykorzystać te zachowania. Poniższy rysunek pokazuje korelację między kwotą kredytu a długością rozpatrywania wniosku kredytowego w banku.
Porównanie nominalne
Związek ten wykorzystuje skalę nominalną, w której elementy nie są ze sobą powiązane i nie ma związku między wartościami. Poniższy wykres dostarcza materiał do porównania wartości dla regionów, ale nic więcej. Jeśli wykres przedstawia tylko porównanie nominalne, warto zastanowić się, czy użycie innego związku nie miałoby więcej sensu. W tym przypadku wystarczy uporządkować wartości dla regionów, aby utworzyć ranking. Czasami jednak elementy są tak ułożone celowo, ponieważ ludzie oczekują zobaczyć je właśnie w ten sposób (np. tak jak poniższe regiony).