Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych gromadzi na swojej stronie internetowej podstawowe fakty na temat każdego kraju świata. Dane aktualizowane są co tydzień (kiedyś były raz w roku) i prezentowane na stronie internetowej CIA pod nazwą The World Factbook. Choć publikacja tworzona jest z myślą o urzędnikach amerykańskiej administracji, korzystają z niej chętnie studenci, twórcy publikacji i stron internetowych.
Na podstawie roku 1995 programiści z IBM-a stworzyli dashboard analityczny, który w graficzny sposób prezentuje wybrane informacje na jednym ekranie. Umieścili go na stronie:
Głównym celem raportu jest tworzenie porównań między poszczególnymi krajami. Umożliwiają to 3 dostępne widoki: mapa geograficzna, mapa drzewa, OLAP.
Mapa geograficzna
Dane ilościowe na mapie świata przedstawione są przy pomocy skali dywergencji (od zielonego do czerwonego; różnic na skali nie dostrzegą niestety daltoniści), którą użytkownik może dynamicznie zmieniać. Na lewym pasku widzimy stale główne informacje nt. danego kraju w postaci wykresów punktowego, kołowego 3D i kolumnowego 3D.
O ile wykres punktowy, na którym punkty określają pozycję państwa w rankingu światowym działa poprawnie, o tyle zastosowanie wykresów 3D jest dalekie od najlepszych praktyk (zwłaszcza, że wykres kolumnowy użytkownik może samodzielnie obracać). Po kliknięciu na interesujące nas państwo nastąpi przybliżenie widoku i pokazanie dla niego danych. Opcja Neighborhood View pozwala porównać się z najbliższymi sąsiadami (poprzez oddalenie widoku). Po jej włączeniu wykres kołowy zamienia się w niewiele mówiący wykres radarowy.
Mapa drzewa
Tę samą skalę i lewy pasek podsumowania oferuje widok mapy drzewa. Samodzielnie wybieramy na niej, która miara ma być pokazywana w formie koloru, a która jako wielkość prostokąta, dzięki czemu porównania na tej mapie nabierają rumieńców. Dodatkowo, możemy nasz widok ograniczyć tylko do jednego kontynentu (tej opcji brakuje mapie geograficznej).
OLAP
Widok OLAP jest zaawansowanym wykresem przestawnym, który dzięki zastosowaniu wykresu kolumnowego, umożliwia porównania o znacznie wyższym stopniu dokładności. Użytkownik ma możliwość wprowadzenia atrybutów w 3 płaszczyznach i dynamicznego zarządzania ustawieniami. Otwiera to drogę do precyzyjnego określenia tego, co chcemy widzieć. Dodatkowo do wyboru mamy trzy predefiniowane konfiguracje wykresów.
Dzięki wprowadzeniu tych trzech widoków mamy możliwość szybkiego przejścia od ogółu do szczegółu, wykorzystując po kolei każdy z nich. Mapy ułatwiają odszukanie interesujących zjawisk i przypadków, które następnie można precyzyjnie przeanalizować na wykresie przestawnym.
Podsumowując, zaprezentowany tu dashboard analityczny jest ciekawym przykładem narzędzia umożliwiającego wizualną (a dzięki temu bardzo szybką) analizę danych. Jego olbrzymią zaletą jest możliwość personalizacji przez użytkownika, a zastosowanie 3 różnych podejść do prezentacji danych (reprezentowanych przez 3 dostępne widoki) jest innowacją, która może nas wszystkich zainspirować w tworzeniu dashboardów.