Za nami I tura wyborów prezydenckich AD 2015. Najjaśniej świeciła w nich jedna (nomen omen) gwiazda – Paweł Kukiz, którego poparło prawie 3,1 mln Polaków, co stanowi 20,8% ważnych głosów. Wszyscy zastanawiają się, na kogo zagłosują jego zwolennicy w II turze – Andrzeja Dudę czy Bronisława Komorowskiego. Wszystko stanie się jasne 24 maja. Niemniej już dziś przyjrzyjmy się, skąd pochodzą Ci wyborcy, o których głos walczą obaj kandydaci.
Jak Paweł Kukiz rozgrzał Polskę
Poniższa mapa, stworzona z użyciem programu Mapa Polski Excel Gminy przedstawia udział głosów oddanych na Pawła Kukiza (%). Widać wyraźnie, że najgoręcej zrobiło się w gminach województwa opolskiego, zwłaszcza w okolicach rodzinnej miejscowości kandydata – Niemodlina oraz generalnie na Śląsku. Na drugim biegunie znajdziemy gminy województwa pomorskiego (Kaszuby) oraz pogranicze województw mazowieckiego i podlaskiego. Przy legendzie można dostrzec liczbę gmin w każdym przedziale – widać, że wyniki mają charakter rozkładu normalnego. Jest to dobra praktyka przy wizualizacji danych w postaci kartogramów, którą warto stosować.
Jedną z wad kartogramu jest to, że gminy o dużej liczbie mieszkańców wyglądają tak, jak gminy o małej liczbie mieszkańców, przez co Warszawa, gdzie głosowało 816 tys. osób, zajmuje na mapie obszar podobny do gminy wiejskiej Szczecinek (woj. zachodniopomorskie), w której głosowało 2,5 tys. osób. Jak zatem zobaczyć te dane w odniesieniu do liczby mieszkańców? I wreszcie:
Na kogo zagłosują zwolennicy Pawła Kukiza w II turze?
Wiedzą tylko oni sami. Jednak już dziś przyjrzyjmy się, z jakich gmin pochodzą i jakie były preferencje wyborcze tych gmin w 2010 r. w II turze. Nie wszystkie promowane przeze mnie wykresy, nadają się do prezentowania tak dużych zbiorów danych, dlatego na poniższej wizualizacji, przygotowanej w Tableau, widzimy także te, które pozwalają stworzyć obraz bogaty w dane, a jednocześnie czytelny (oczywiście kosztem dokładności porównywania) – wykres bąbelkowy na mapie, spakowane bąbelki, wykres kolumnowy z wykorzystaniem mapy drzewa. Wizualizacja dzieli gminy na wszystkich wykresach na 2 kolory – większość mieszkańców gmin o kolorze pomarańczowym zagłosowała w 2010 r. na Bronisława Komorowskiego, o barwie niebieskiej – na Jarosława Kaczyńskiego. Im ten kolor bardziej intensywny, tym wyraźniejsza była różnica między kandydatami. Dodatkowo gminy są podzielone na 3 kategorie: miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie. Każdy elementy wykresu można kliknąć, co powoduje jego filtrowanie. Szczególnie przydatnie prezentuje się możliwość selekcji punktów na mapie narzędziem Lasso (nowość w Tableau 9.0). Miłego analizowania!
Jak powstała wizualizacja?
Wizualizacja powstał na podstawie danych udostępnionych przez Państwową Komisję Wyborczą. Dane zostały przygotowane w programie Excel i wczytane do Tableau Desktop, przy następujących założeniach:
- Kolor jest uzależniony od wyniku z 2010 r., obliczonego dla każdej gminy jako różnica (Komorowski – Kaczyński)/Liczba ważnych głosów.
- Głosy oddane za granicą zostały przyporządkowane do gminy „Zagranica”, woj. mazowieckie, gmina miejska. Na mapie punkt ten znajduje się centralnie na Morzu Bałtyckim.
- Głosy oddane na statkach zostały przypisane do gminy „Statki Gdańsk”, woj. pomorskie, gmina miejska. Na mapie punkt ten znajduje się w Zatoce Gdańskiej.