Dzięki nowym rozwiązaniom oraz szeroko gromadzonym danym mamy coraz większe możliwości by je zaprezentować, w zaawansowany, niebanalny sposób. Z pozoru wydawać by się mogło, że nie jest to możliwe przy tak dostępnym narzędziu jak Excel, a jednak część z nowości znajdziemy także w Excelu! Przedstawiam Wam nowe techniki wizualizacji danych na mapach i ciekawe ich zastosowanie na przykładach. Po przeczytaniu artykułu zdacie sobie sprawę, jak cenne są dane o naszej lokalizacji i jak można je zwizualizować.
Mapa cieplna (Heat map)
Jest wykorzystywana do prezentacji jednej zmiennej, przy pomocy skali kolorów. O mapie cieplnej w programie Excel pisałem już na blogu. Bardzo dobrze sprawdza się przy prezentacji danych na regularnej siatce. Łatwo wykorzystać ją do stworzenia zwykłej mapy hipsometrycznej (potrzebna jest wysokość terenu). Jeżeli dane nie są umieszczone na regularnej siatce, to zalecane jest duże ich zagęszczenie (tak by obszar na którym prezentujemy dane nie był w większości pusty, niepokryty przez mapy ciepne). Mapa cieplna składa się tak naprawdę z punktów ciepła – miejsc z największym nasileniem mierzonego zjawiska. Może być wykorzystywana do obserwowania zagęszczenia nasycenia obszaru daną usługą, produktem, do obserwowania nasycenia rynków. Taką mapę stworzymy bez problemu w Power Map (3D Map / Mapa 3D) w Excelu lub w dedykowanej aplikacji GIS.
Poniżej mapa prezentująca miejsca gdzie najczęściej robione są zdjęcia.
Źródło: http://petapixel.com/2012/01/23/sightseeing-heatmap-of-popular-photo-spots-around-the-world/
Ta mapa cieplna przedstawia geograficzne skupiska osób mających dostęp do zrzutu danych rzekomo skradzionych AshleyMadison.com.
Źródło:
Mapa przepływu (Flow map)
Służy do prezentacji jednej zmiennej, pokazuje poprzez szerokość linii lub ich gęstość, intensywność danego typu przepływu, jego kierunek, trasę. Przepływem może być tu częstotliwość podróży ludzi (główne kierunki migracji), przeloty samolotów (najczęściej wykorzystywane połączenia lotnicze), trasy żeglugi, transport towarów – podsumowując musi być pokonana jakaś trasa aby móc ją pokazać na mapie.
Mapa przepływu nie ma zastosowania do pokazania punktowych wartości, tzn. musi być to dana która ma start w punkcie A i koniec w punkcie B (przy czym są to dane o charakterze geograficznym). Jeżeli spełniony jest ten warunek wówczas można go połączyć z innymi informacjami.
Mapa tras żeglugi statków.
Źródło: https://www.shipmap.org/
Mapa prezentująca najpopularniejsze kierunki podróży na podstawie danych z serwisu Airbnb.
Źródło: https://github.com/ricardo-bion/medium_visualization
Trasy żeglugi w tradycyjnym, historycznym rysie (im grubsza linia tym więcej statków).
Źródło: wikipedia.pl
Mapa heksagonalna (Hex Map)
Mapa taka charakteryzuje się podziałem przestrzeni na heksy czyli sześciokąty o takiej samej wielkości. Wykorzystywana szczególnie w grach komputerowych, planszowych, jednak może również dzielić dany obszar np. miasto i prezentować dany czynnik w obszarze poszczególnych heksów. Może być stosowana jako zamiennik dla mapy z podziałem na regiony, stosując „równouprawnienie” co do wielkości każdego rejonu. Daje bardziej obiektywny widok, tzn. patrząc np. na Stany Zjednoczone , każdy stan ma tę samą wielkość (więc usuwamy złudzenie, że np. większy obszar to np. większość głosujących) i położenie geograficzne analogiczne jak w rzeczywistości. Na podstawie poniższych map, łatwiej jest nam określić przy wizualizacji na mapie heksagonalnej, że to stany wschodnie są w większym stopniu aktywne jeżeli chodzi o mierzony czynnik, od stanów zachodnich. Do utworzenia tego typu wizualizacji potrzebujemy np. Tableau lub dedykowanej aplikacji GIS.
Źródło: http://blog.apps.npr.org/2015/05/11/hex-tile-maps.html
Źródło: opracowanie własne w Tableau
Mapa zasięgu (Catchment Map)
Mapy, które służą do prezentacji jednej zmiennej. Posiadają centrum lub centra wokół których powstaje obszar dodatkowy zależny od centrum (obszar zalewowy) . Mapy takie służą do prezentacji np. obszaru jaki podlega danej karetce, z jakiego obszaru dzieci przynależą terytorialnie danej szkole, prezentacji stref komunikacyjnych w miastach. Służą do pokazania zasięgu, jaki jest objęty daną cechą. Innym zastosowaniem takiej mapy jest, zaprezentowanie obszarem zalewowym czasu dojazdu czy dojścia – w zadanym czasie, jak daleko mogę się przemieścić od wyznaczonego centrum, w zależności od obranego kierunku (mapa poniżej). Do przygotowania tego typu mapy potrzebujemy dedykowanej aplikacji GIS.
Oto mapa kodów pocztowych w Niemczech z wyznaczonymi dwoma centrami.
Mapa szkół pokazująca zasięg każdej w odległości 0,3 mili.
Źródło: http://reports4u.co.uk/alteryx-tableau-display-uk-schools-data/